Košík je prázdný
Celková cena: 0,-kč

Otevírací doba na google »»



Otevírací doba v listopadu

Öffnungszeiten im November

Pondělí
Montag
Zavřeno
Geschlossen
Úterý - Pátek
Dienstag - Freitag
10:00 - 19:00
Sobota - Neděle
Samstag - Sonntag
10:00 - 16:00

Střípky z historie zábavní pyrotechniky

16.12.2010

Ohňostroje nejsou záležitostí moderní doby a techniky, ale mají za sebou již tisíciletou historii. Kdybychom cestovali v čase o 2000 let nazpět, nalezneme už zde první zmínky o pyrotechnických výrobcích. Ohňostroj byl vynalezen původně ve starověké Číně, kde byla čistě náhodou vyrobena první rachejtle.


Nejznámější legenda praví, že ohňostroj vynalezl čínský kuchař, když pracoval ve své kuchyni. Ten omylem upustil při vaření ledek do ohně, z něj následně vyšlehly zvláštní barevné plameny. Tato "chyba" zřejmě později vedla k vynálezu výbušné žabky.


Tradovalo se, a dodnes někteří lidé věří, že petardy mají sílu odrazit zlé duchy a démony, kteří se bojí hlasité rány, kterou petarda vydává. I dnes se používají k tomuto účelu při událostech jako narození, smrt, svatba nebo korunovace. I Nový rok se v Číně stal podnětem pro pyrotechniky. Během oslav házeli Číňané do ohně bambus naplněný směsí, která explodovala a vydávala hlasitou ránu. Petardy měly zajistit, aby v nastávajícím roce nebezpečí zlých duchů nehrozilo.


Přesného data vynálezu střelného prachu a ohňostroje už se nejspíš nedopátráme, jisté ale je, že ve 13. století přešla znalost výroby střelného prachu a raket z Orientu do států Evropy, kde se rakety začaly používat nejen pro potřeby ohňostrojů, ale samozřejmě také pro vojenské účely.


Do Evropy se rakety dostaly ve 13. století jednak pro účely ohňostrojů a samozřejmě též jako zbraň. I když je zábavní pyrotechnika ve světě dnešní době značně rozšířená, Čína i nadále zůstává kolébkou ohňostrojů, které neodmyslitelně patří k zábavě a k zpestření každodenního života.